Ditaş Doğan Yedek Parça İmalat ve Teknik A.Ş.

ditas_logo _MG_9651 _MG_9714 bscap0022

Proje Bilgileri ve Çevresel Kazanımlar

Otomotiv sanayine parça üretimi gerçekleştiren firmanın metal işleme ve şekillendirme alanlarında faaliyeti bulunmaktadır. firmanın en yoğun su kullanımının gerçekleştiği üretim hattı “ısıl işlem” prosesidir. Isıl işlem bölümünün yanı sıra en yoğun su tüketiminin gerçekleştiği bölümlerden bir diğeri ise ürünlere boyama öncesi yüzey kaplama uygulanan “fosfatlama” adı verilen bölümdür. Firmada su ve kimyasal tüketimini azaltmak amacıyla her iki hatta uygulamalar gerçekleştirilmiştir.

Isıl işlem bölümünde hayata geçirilen su geri kazanım sistemi ile proje öncesi yalnızca bir defa kullanılarak kanala deşarj edilen soğutma suyunun fabrikanın diğer proseslerinde (boyama, vulkanizasyon, fosfatlama vd.) tekrar kullanılması sağlanmıştır. Fosfatlama bölümünde ise sıralı ve kesikli reaktörler şeklinde çalıştırılan tank serisinde yönetsel önlemler ve süreç değişiklikleri uygulanmıştır.

Gerçekleştirilen uygulamalar ile ısıl işlem bölümünde tüketilen soğutma suyunun tamamı geri kazanılırken fosfatlama bölümünde de önemli ölçüde su tasarrufu, kimyasal tasarrufunu da beraberinde getirmiştir. Temiz üretim yaklaşımıyla gerçekleştirilen uygulamalar ve alınan önlemler neticesinde çalışma ortamının iyileştirilmesine de katkıda bulunulmuştur.

Firma faaliyet alanı Metal işleme ve Makine Sektörü: Araç Altyapı Sistemleri Üretimi
Proje öncesi su tüketimi 64.500 m3/yıl
Su tasarrufu 23.150 m3/yıl (%35,9)
Kimyasal tasarrufu 1.679 kg/yıl (%29,4)
Enerji tasarrufu 31.000 kWh/yıl
CO2 salımında azalma* 18,3 ton/yıl
* 1 kWh elektrik = 0,59 kg CO2

Yatırım Maliyeti ve Ekonomik Kazanımlar

Proje bütçesi UNIDO katkısı: 25.000 $, Firma katkısı: 5.200 $
Toplam yatırım maliyeti 30.200 $
Su tasarrufu* 32.152 $/yıl
Kimyasal tasarrufu 8.065 $/yıl
Enerji tasarrufu 5.200 $/yıl
Proje geri ödeme süresi 1,5 yıl
*Şebeke suyu fiyatı esas alınmıştır.