Gülsan Gıda A.Ş. (Meysu)

meysu bscap0044 _MG_9505 _MG_9515

Proje Bilgileri ve Çevresel Kazanımlar

Firma meşrubat pazarına, meyve nektarı, meyveli içecek, gazlı içecek ve %100 meyve suyu gibi farklı ürünler sunmaktadır. Firmanın üretim tesisinde meyve konsantresi ve meyve suyu üretim prosesleri en yoğun su tüketiminin gerçekleştiği hatlar olarak dikkat çekmektedir. Uygulamalar çerçevesinde meyve konsantresi ve meşrubat üretim hatlarında kullanılan soğutma sularının geri kazanımı ve yeniden kullanımı amacıyla iki ayrı sistem hayata geçirilmiştir. Mevcut açık soğutma sistemleri yerine, soğutma kulesi, paslanmaz çelik su pompası, paslanmaz çelik borular/bağlantılar, inverter ve kontrol paneli ünitelerinden farklı kapasitelerde iki benzer kapalı çevrim soğutma sistemi kurulmuştur.

Soğutma proseslerinde su tasarrufuna yönelik hayata geçirilen uygulamalar ile üretimin bu aşamasında su tüketimi büyük oranda düşürülmüştür.

Yoğun miktarda su tüketimine neden olan firma ürettiği atıksuları arıtılmak üzere bağlı olduğu organize sanayi bölgesi (OSB) merkezi atıksu arıtma tesisine göndermektedir. Özellikle yaz aylarında meyve işleme prosesinde faaliyetlerin yoğunlaşması ile su tüketimi ve arıtma tesisine gönderilen atıksu miktarı artmaktadır. Bu durum uygulamalar öncesinde OSB arıtma sisteminde var olan kapasiteyi zorlamaktaydı. Uygulamalar neticesinde atıksu üretiminde yaşanan düşüş sayesinde firmanın OSB arıtma tesisi üzerinde dönemsel olarak yarattığı kapasite sorunları çözüme kavuşmuştur.

Firma faaliyet alanı İçecek Sektörü: Meşrubat ve Süt Ürünleri Üretimi
Proje öncesi su tüketimi 851.000 m3/yıl
Su tasarrufu 473.000 m3/yıl (%55,6)

Yatırım Maliyeti ve Ekonomik Kazanımlar

Proje bütçesi UNIDO katkısı: 28.600 $, Firma katkısı: 28.300 $
Toplam yatırım maliyeti 56.900 $
Su tasarrufu* 591.517 $/yıl
Proje geri ödeme süresi 1 ay
*Şebeke suyu fiyatı esas alınmıştır.